W nawiązaniu do artykułu opublikowanego w środę 23 października w "Rzeczpospolitej" Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że były marszałek Sejmu Marek Kuchciński korzysta z mieszkania wynajmowanego od Kancelarii Prezydenta zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto w momencie przedłużania umowy najmu poseł Marek Kuchciński zobowiązał się do opłacenia czynszu za dodatkowy okres ze środków prywatnych.
Opisana w gazecie sprawa jest uregulowana w ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie warunków i trybu obejmowania oraz zwalniania lokali przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe. Podstawowy termin przewiduje zwolnienie takiego lokalu służbowego w terminie 2 miesięcy od zaprzestania wykonywania funkcji. Przepisy umożliwiają jednakże jego wydłużenie maksymalnie o kolejne 4 miesiące - poseł Marek Kuchciński wystąpił o zgodę na korzystanie z takiej możliwości przez jeden miesiąc, wnosząc jednocześnie o obciążenie go kosztem czynszu najmu za ten czas.
Na marginesie głównego wątku warto odnotować, że niektóre skróty myślowe użyte w artykule mogą wprowadzać czytelników w błąd. Poseł Marek Kuchciński nie jest ?posłem PiS?, tylko posłem na Sejm RP VIII kadencji, nie ?stracił stanowiska marszałka Sejmu?, tylko złożył z niego rezygnację, a hierarchia aktów prawnych w Polsce nie przewiduje ?wprowadzania artykułów do ustawy rozporządzeniem?. W istocie rozporządzenia są aktami wykonawczymi wydawanymi na podstawie i w granicach upoważnienia ustawowego. Warto też odnotować, że omówione w publikacji rozporządzenie obowiązuje od 13 kwietnia 2002 r., więc jego ewentualna, sugerowana przez dziennik, ?niejasność? jest obudowana 17-letnią praktyką.
Centrum Informacyjne Sejmu
/
sejm.gov.pl /