Czy sztuczna inteligencja może pomagać w zarządzaniu miastem? Czy i jak możemy produkować wodór? Jak rozwijać społeczne instytucje kultury? To tylko kilka z pytań, na które postarają się odpowiedzieć tegoroczni zdobywcy stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów. Kwota wsparcia to nawet 30 tys. zł.
Miasto ogłosiło listę laureatów szóstej edycji stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów. Siedmioro młodych naukowców będzie realizować swoje projekty badawcze, odpowiadające na konkretne wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem Warszawy.
- Stypendium było dla mnie ważnym momentem i doświadczeniem w praktyce badawczej. Była to niepowtarzalna szansa na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności. Współpraca z pracownikami urzędu może być bezcennym doświadczeniem pracy na rzeczywistych wyzwaniach, jakie stoją przed Warszawą. Polecam innym doktorantom i doktorantkom startowanie w kolejnych naborach. Możecie zrobić coś naprawdę fajnego, zrealizować ciekawy projekt badawczy i współpracować przy tym z osobami ciekawymi waszych prac i przemyśleń oraz rezultatów waszych badań - tak podsumował realizację swojego projektu badawczego
Krzysztof Janas, który w tym roku już drugi raz został stypendystą m.st Warszawy.
W tej edycji badacze i badaczki będą się zajmowali następującymi obszarami:
- aktywność mieszkanek i mieszkańców Warszawy w wolontariacie;
- efektywna produkcja wodoru na potrzeby własne jednostki samorządu terytorialnego;
- mapa sensoryczna oraz odczuć Warszawy;
- nowe metodologie badania praktyk kulturowych w Warszawie;
- społeczne instytucje kultury w Warszawie;
- tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Warszawie - ich rola w budowaniu struktury rekreacyjnej i struktury przestrzeni publicznych miasta;
- zastosowanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu miastem.
Finansowanie badań i wsparcie merytoryczne
W ciągu sześciu edycji stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów zgłoszono około 200 wniosków, a miasto przyznało 33 stypendia w kwocie do 30 tys. zł. Stypendysta oprócz wsparcia finansowego może liczyć na opiekę pracownika merytorycznego Urzędu m.st. Warszawy, polegającą na ułatwieniu dostępu do danych i opracowań, którymi dysponuje urząd, lub pomoc w załatwieniu ewentualnych formalności wymaganych do przeprowadzenia badania. Wyniki pomyślnie zrealizowanych stypendialnych projektów badawczych znajdą zastosowanie w kształtowaniu polityk miejskich.
W listopadzie podczas konferencji "Warszawa w świetle badań naukowych" planowana jest prezentacja wyników projektów badawczych stypendystów V edycji.
Warszawa zaprasza doktorantów z uczelni z całego kraju do udziału w kolejnej edycji stypendiów. Obszary badawcze, w których będzie można składać wnioski, zostaną ogłoszone wiosną 2025 r.
Wszystkie informacje o stypendiach, a także prezentacje zrealizowanych projektów badawczych dostępne są na stronie stypendiów.
PUBLIKUJ NA FB