2018-02-09

W Seulu o bezpieczeństwie i partnerstwie gospodarczym.Kwestie polskiej aktywności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i sytuacja na Półwyspie Koreańskim to, obok współpracy gospodarczej, główne tematy rozmowy Prezydentów: Andrzeja Dudy i Moon Jae-ina – podsumował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W czwartek Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prezydentem Republiki Korei, a także z burmistrzem Seulu.

- Konsekwentnie wraz z Koreą opowiadamy się za polityką porozumienia, a nie polityką agresji; nie za polityką napięcia i konfrontacji, ale polityką współpracy - powiedział minister Szczerski. Dodał, że Polska będzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zabiegała, żeby sytuacja na Półwyspie Koreańskim została rozwiązana zgodnie z prawem międzynarodowym, żeby wszystkie państwa zaangażowane, przede wszystkim Korea Płn., przestrzegały rezolucji Rady Bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego.

Minister przypomniał słowa Andrzeja Dudy, który przemawiając w styczniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, podkreślał, że „nie tylko sama agresja, ale także polityka budowania zdolności do agresji jest sprzeczna z duchem prawa międzynarodowego”.

Podczas spotkania poruszono też wątek polityki społecznej. - Prezydent Korei był bardzo zainteresowany polskim programem 500 Plus, dlatego że jego polityka - to jest początek jego kadencji - ma być nastawiona na wyrównywanie szans, wyrównywanie poziomu życia w Korei, na duże programy społeczne - powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydenci w rozmowie podjęli także kwestię współpracy gospodarczej, przede wszystkim inwestycji koreańskich w Polsce i ich przyszłości.

- To będą bardzo ważne nowe inwestycje, o których takżerozmawiali prezydenci; inwestycje, które będą rozwijać nowoczesne technologie w Polsce. Firmy koreańskie będą inwestowały kolejne środki w naszym kraju – to dobry sygnał, że rozwój inwestycyjny w Polsce nabiera tempa i że utrzymuje się wysokie zainteresowanie inwestowaniem w Polsce - podkreślił szef prezydenckiego gabinetu.

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, spotkanie z burmistrzem Seulu Park Won-soonem również dotyczyło kwestii gospodarczych, m. in. rozwoju elektromobilności w Seulu. Prezydent promował polskie produkty w zakresie elektromobilności dla miast. - To były ważne rozmowy o inwestycjach i gospodarczym partnerstwie, także na poziomie samorządów terytorialnych miast; rozmowy, które mogą przynieść namacalne rezultaty w postaci współpracy między partnerskimi miastami czy między samorządami - mówił minister Szczerski.

Przed nami niezwykle istotne, bezpośrednie rozmowy na temat bezpieczeństwa - informował Sekretarz Stanu w KPRP.

W piątek Prezydent RP spotka się zarówno z polskimi, jak i z międzynarodowymi członkami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która od czasu zawarcia w 1953 r. rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim. - To bardzo ważny instrument społeczności międzynarodowej, który nadzoruje zawieszenie broni, tę kruchą stabilizację na Półwyspie Koreańskim - podkreślił minister Szczerski.

Zapowiedział, że w piątek odbędą się także pierwsze polityczne rozmowy bilateralne z przywódcami. - Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalną informację od organizatorów, że ponad 30 głów państw przyjeżdża na inaugurację Olimpiady; to będzie grono, z którym Prezydent spotka się jutro wieczorem w Pjongczangu. Liczymy na ciekawe nieformalne rozmowy z głowami państw - dodał Krzysztof Szczerski.

Na sobotę planowane jest spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. - Będzie to już spotkanie formalne, niekuluarowe, dłuższa rozmowa - zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta. (WP)


/fot.arch.redakcji/


/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL