2018-02-09

Minister Joachim Brudziński spotkał się z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó.Kryzys migracyjny i ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej były jednymi z głównych tematów rozmowy szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z Péterem Szijjártó, ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier.

Wizyta delegacji węgierskiej związana była z prowadzoną obecnie na forum Unii Europejskiej dyskusją na temat migracji oraz próbą osiągnięcia porozumienia w zakresie zdefiniowania zasad solidarności i odpowiedzialności europejskiej oraz kształtu reformy Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA), w szczególności dotyczącej zmiany tzw. rozporządzenia dublińskiego.

W trakcie spotkania omówiona została nowa kompleksowa propozycja przewidująca rozwiązanie problemów związanych z kryzysem migracyjnym w oparciu o zapewnienie właściwej ochrony granic zewnętrznych UE, co stanowi główny instrument zapobiegający presji migracyjnej i nielegalnym przepływom. Propozycja strony węgierskiej w zakresie kompleksowego podejścia do polityki migracyjnej została pozytywnie przyjęta przez Premierów V4 w trakcie ostatniego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie (26 stycznia br.).

Spotkanie ministra Joachima Brudzińskiego z szefem węgierskiej dyplomacji było także okazją do omówienia realizowanego przez stronę węgierską programu „Hungary Helps” oraz możliwości zaangażowania wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej w działania pomocowe na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie odbyło się w czwartek (8 lutego br.) w MSWiA.

/fot.arch.redakcji/

/ mswia.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL