2018-01-11

CBA rozbija grupę handlarzy lipnymi fakturami - już 9 zatrzymanych.Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali na Śląsku i na Mazowszu 3 osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT. To biznesmen ze Śląska, prokurent jednej z warszawskich spółek budowlanych oraz pośrednik. Łańcuch fikcyjnych transakcji służył zaniżeniu podatków kosztem Skarbu Państwa. W tym realizowanym wątku kwota faktur opiewa na ponad 1 mln zł.

Agenci CBA zabezpieczyli dokumenty warszawskiej spółki budowlanej.

Zatrzymani przez CBA trafili do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty ze znowelizowanego w 2017 roku kodeksu karnego, który w art. 271a wprowadził nowe typy czynów zabronionych, także kwalifikowanych, związanych z obrotem fakturami.

Już wcześniej, listopadzie ub.r. funkcjonariusze z Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali w jednym z katowickich hoteli trzech biznesmenów z branży budowlanej na gorącym uczynku handlu fikcyjnymi fakturami VAT. Za samo wystawienie fikcyjnej faktury handlarze chcieli ok. 20 % jej wartości. W wyniku późniejszych działań CBA zatrzymało jeszcze trzy osoby zaangażowane w ten proceder.

CBA zabezpieczyło już uprzednio szereg dokumentów o charakterze księgowym; w tym faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne. Agenci CBA badają wielkość i zasięg dystrybucji fikcyjnych faktur VAT przez tą grupę, określają sumę strat z tytułu niezapłaconych podatków i wyłudzonego VAT.

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.

Sama tylko Delegatura CBA w Łodzi prowadzi pod nadzorem prokuratury cały szereg śledztw ws. wyłudzeń podatków - ujawnione straty Skarbu Państwa z tytułu takiej działalności przestępczej sięgają wielu dziesiątek milionów złotych.

Piotr Kaczorek, CBA

/ cba.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL