2018-01-11

Odpowiedzą przed sądem za podawanie się za policjantów i próbę kradzieży 16 milionów złotych.Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia dotyczący działania zorganizowanej grupy przestępczej planującej i organizującej działania mające na celu uzyskanie środków pieniężnych w kwocie co najmniej 16 milionów złotych.

Akt oskarżenia obejmuje 11 oskarżonych. Wobec 10 oskarżonych nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Jednym z oskarżonych jest emerytowany funkcjonariusz CBŚ KGP oraz CBA. W trakcie przestępczego procederu podawał się on pozostałym członkom grupy za czynnego w służbie funkcjonariusza CBŚP. Poszczególni członkowie grupy przekazali mu informacje o mającej mieć miejsce działalności przestępczej na terenie Bogatyni dotyczącej miedzy innymi produkcji metaamfetaminy, a także ewentualnych miejscach przechowywania środków psychotropowych oraz pieniędzy z ich produkcji.

Głównym celem działania grupy było przejęcie środków finansowych uzyskiwanych przez inną zorganizowana grupę, mających pochodzić z produkcji metaamfetaminy, tytoniu i innych przestępstw. Oskarżeni ustalili, że dokonają kradzieży pieniędzy pod pozorem przeszukania posesji przez funkcjonariuszy Policji. Miały być one ukryte na terenie jednej z posesji w Zielonej Górze.

W celu realizacji przestępczego zamiaru jeden z oskarżonych dokonał zakupu dwóch etui na legitymacje policyjne oraz dostarczył pieczęć prokuratury z nagłówkiem „Prokuratura Krajowa”. Wcześniej oskarżony, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, uzyskał od znajomego policjanta kserokopię druku nakazu przeszukania, który wypełnił fałszywymi danymi.

Pod koniec kwietnia 2017 roku, zgodnie z planem, dwóch oskarżonych, podając się za funkcjonariuszy Policji, usiłowało wejść do domu w Zielonej Górze. Według nich tam miały być ukryte pieniądze, które mieli oni zabrać pod pozorem przeszukania. W trakcie pozorowanej czynności przeszukania mieszkańcy domu zadzwonili do Komisariatu Policji, aby potwierdzić fakt realizacji przeszukania przez funkcjonariuszy Policji. W związku z tym oskarżeni opuścili dom, rezygnując z dalszego szukania pieniędzy.

Na początku maja 2017 roku sześciu oskarżonych zdeterminowanych, aby znaleźć pieniądze, wtargnęło na teren tej samej posesji. W celu znalezienia pieniędzy przeszukali oni garaż i inne pomieszczenia, a także przekopali ziemię w komórce.

Z uwagi na nie ujawnienie spodziewanych środków pieniężnych, 18 maja 2017 roku w Zgorzelcu oskarżeni podstępnie wywabili z miejsca zamieszkania adwokata. Według przekonania sprawców miał on mieć wiedzę o miejscu przechowywania pieniędzy. Następnie oskarżeni pozbawili adwokata wolności i po skrępowaniu go taśmą klejącą, przewieźli samochodem w ustronne miejsce w lesie, gdzie przywiązali go do drzewa. Oskarżeni zadawali adwokatowi uderzenia rękami oraz kopali po ciele, stosując przy tym groźby, w celu uzyskania informacji o miejscu ukrycia pieniędzy.

Śledztwo nadzorowane przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzone było przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd we Wrocławiu Wydział Jelenia Góra.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL