2018-04-25

Wizyta Prezydenta Etiopii.Etiopia jest wielkim rynkiem, perspektywicznym i interesującym. Etiopia jest krajem bardzo szybko rozwijającym się; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - podkreślał Prezydent Andrzej Duda, podczas wspólnej konferencji z goszczącym w Polsce Prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.

- Polski biznes jest dziś już obecny w Etiopii. W trakcie dzisiejszego naszego spotkania bardzo wiele czasu, w rozmowie w cztery oczy i na posiedzeniu plenarnym, właśnie na temat tej współpracy gospodarczej rozmawialiśmy - zaznaczył Andrzej Duda. Jak powiedział, na spotkaniach z przedsiębiorcami polskich firm stara się podkreślać, żeby brali pod uwagę takie kraje jak Etiopia, która jest wielkim rynkiem.

Ceremonia oficjalnego powitania

Wizyta w Polsce Prezydenta Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wirtu z Małżonką rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Spotkanie Par Prezydenckich

Spotkanie Prezydentów Polski i Etiopii wpisuje się w strategię działań Prezydenta Andrzeja Dudy na arenie międzynarodowej, których celem jest promocja polskich interesów gospodarczych oraz działanie na rzecz globalnego bezpieczeństwa. Jak tłumaczy Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski w tych obszarach państwa afrykańskie powinny być postrzegane, jako ważny partner dla Polski, co - podkreślił– „przez wiele ostatnich lat nie było należycie dostrzegane”.

Minister zauważył, że Polska ma tradycje i doświadczenie współpracy z partnerami na kontynencie afrykańskim, ma stosunkowo gęstą sieć ambasad w tych krajach, polscy misjonarze są szeroko obecni w różnych regionach Afryki. Mamy także „ciekawą ofertę współpracy i wsparcia biznesowego” - dodał.

Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Etiopii

Podczas wtorkowego spotkania Prezydentów omówione zostały najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, w tym te dotyczące jej wymiaru gospodarczego i naukowego, a także istotne zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego i spraw globalnych.

Etiopia, podobnie jak Polska, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - W świetle naszej prezydencji w RB ONZ, którą będziemy sprawować już w maju br., liczymy na możliwość skorzystania z ponad rocznego doświadczenia Etiopii w pracach Rady, a zwłaszcza wiedzy nt. sytuacji w Afryce - powiedział minister. Prezydent Duda zaprosił Prezydenta Mulatu Teshome do osobistego udziału w debacie otwartej wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego, której będzie przewodniczył w Radzie Bezpieczeństwa 17 maja br.

W obecności Prezydentów został podpisany również list intencyjny w sprawie polsko-etiopskiej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Etiopii z przedstawicielami mediów

- Warto przyjrzeć się bacznie rynkowi etiopskiemu, bo jest to bardzo interesująca perspektywa, którą rekomenduję do tego, aby tam myśleć o rozwoju gospodarczym, lokowaniu swojej działalności biznesowej - mówił Andrzej Duda podczas konferencji. Zaznaczył, że Etiopia nie jest jeszcze krajem bogatym, ale jest krajem bardzo szybko rozwijającym się. - W związku z tym jest to rynek, który jest rynkiem bardzo perspektywicznym i interesującym. Zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja się ustabilizowała, kiedy jest nowy premier, nowy rząd, czego gratulowałem Panu Prezydentowi - zauważył.

Prezydent przypomniał, że na początku maja ubiegłego roku wraz z Małżonką złożył wizytę w Etiopii, gdzie odwiedził m.in. fabrykę, w której produkowane są polskie traktory Ursus.

Prezydent przypomniał również, że w Addis Abebie, gdzie swoją siedzibę ma Unia Afrykańska, w ubiegłym roku wygłosił przemówienie, zabiegając o głosy państw afrykańskich w głosowaniu za członkostwem Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wskazał, że Etiopia od ubiegłego roku jest niestałym członkiem RB ONZ. - Mam nadzieję, że spotkamy się w maju z Panem Prezydentem, w Nowym Jorku, kiedy Polska będzie miała prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa, kiedy to my będziemy tym krajem prowadzącym, także obrady, i ja będę w tym posiedzeniu uczestniczył - powiedział Prezydent Duda. - Będę wdzięczny za wszystkie inicjatywy i uwagi związane właśnie z terytorium Afryki, gdzie Etiopia jest bardzo aktywna jeżeli chodzi o budowanie atmosfery pokojowej - dodał.

Andrzej Duda relacjonował, że rozmowa dotyczyła również konferencji klimatycznej COP24, która odbędzie się na początku grudnia w Polsce. – Osobiście zaprosiłem Pana Prezydenta do udziału – niezależnie od przesłania zaproszenia w formie pisemnej. Mam nadzieję, że spotkamy się po raz kolejny w Polsce, w Katowicach – mówił.

Prezydent zwrócił uwagę, że ważne jest, aby Etiopia ustanowiła swoją ambasadę w Warszawie. – Pan Prezydent wskazał, że perspektywa jest klarowna i bardzo liczymy na to, że ta ambasada w najbliższej perspektywie powstanie – mówił, dodając, że chciałby, aby zostało ustanowione bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Addis Abebą.

Prezydent Etiopii zaznaczył, że od ubiegłorocznej wizyty Andrzeja Dudy relacje dyplomatyczne weszły w fazę intensywnego rozwoju, tworząc właściwy klimat dla współpracy gospodarczej i inwestycji. - Etiopia przykłada wielką wagę do silnych stosunków z Polską – dodał, podkreślając, że Etiopię interesuje ścisła współpraca z Polską, rozszerzenie wymiany handlowej, przyciągnięcie polskich inwestycji, transfer technologii i oczywiście współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego. (KG/KP)

/fot.redakcji/


/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL