2018-04-20

Uroczysta sesja Rady Warszawy.19 kwietnia 2018 r., miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy na Zamku Królewskim, która odbyła się z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Podczas tej wzruszającej uroczystości Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły oznaki Honorowego Obywatela niezwykłym osobom: Pani Halinie Birenbaum, Pani Krystynie Budnickiej oraz Panu Marianowi Turskiemu. Ich poruszające świadectwo i działalność na rzecz utrwalania historii Warszawy i jej mieszkańców, Polaków i Żydów, zasługują na uznanie.

„Taka byłam krucha. Tak bardzo chciałam przeżyć..." mówiła podczas uroczystości Honorowa Obywatelka Warszawy, pani Halina Birenbaum, pisarka. Pani Krystyna Budnicka, której wojna zabrała rodziców i siedmioro rodzeństwa, wspominała:
"Ciągle na świecie są dzieci, które przeżywają to samo, co kiedyś ja... Zostałam skazana tylko za to, że urodziłam się Żydówką... dlatego spotykam się z młodzieżą, żeby zaświadczyć. Żeby to się już nie powtórzyło."
Marian Turski, dziennikarz i publicysta, powiedział: "Żydzi dosłownie od narodzin Polski towarzyszą Polsce. Czasami jako kronikarze, czasami jako kupcy”. Pan Marian Turski, jeden z pomysłodawców utworzenia Muzeum Polin, zadedykował przyznany mu dzisiaj tytuł trzem ważnym osobom: „Pierwsza to jest moja żona... była rodowitą Warszawianką, mieszkała na Włodarzewskiej, Halina Paszkowska, z domu Pęczyna. W czasie wojny brała udział w zbrojnym oddziale Konrada. Jej przełożonym był kapitan Leonowicz. Drugą postacią jest człowiek, który jako jeden z pierwszych w Getcie Warszawskim wezwał do zbrojnego oporu. Możemy oceniać różnie jego przeszłość. Był to Józef Lewartowski, organizator PPR-u w Getcie Warszawskim. Ale zginął w Polsce, zginął za Polskę. Oddajcie mu jego ulicę. Wszyscy jesteśmy wychowani na Sienkiewiczu. Pamiętajmy o Kmicicu. Trzecia postać to św. pamięci Lech Kaczyński, który, gdy był Prezydentem Warszawy, mówił: - ja już skończyłem budowę Muzeum Powstania Warszawskiego, teraz chciałbym dać asumpt do budowy Muzeum Historii Żydów – to dzięki niemu mogliśmy podpisać trójstronne porozumienie między miastem, rządem i moim stowarzyszeniem.”

Dzisiejszy dzień to szczególna rocznica, podczas której warto bliżej przyjrzeć się wspólnej historii Polaków i Żydów oraz niesamowitym ludziom, którzy od wielu lat dbają o budowanie wzajemnych, jak najlepszych relacji i dobrej pamięci o bardzo złych czasach.

Katarzyna Łęgiewicz, Burmistrz Ochoty


/fot.redakcji/

/ urzadochota.waw.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL