2018-04-12

Najważniejsze to podnosić jakość życia Polaków.Chciałbym, żebyśmy byli w stanie wypracować taki model, który pozwoli nam rozwijać gospodarkę i rozwijać nasz kraj - mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając w Pałacu Prezydenckim debatę „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce”.

To była kolejna konferencja przeprowadzona na szczeblu eksperckim w ramach konsultacji przed referendum konsultacyjnym w sprawie nowej konstytucji.

- Temat debaty jest fundamentalny - zauważył Prezydent Andrzej Duda, przypominając, że kwestie dotyczące gospodarki poruszała już Konstytucja 3 maja.

Jak mówił, konstytucje różnych państw w różny sposób ujmują sprawy związane z gospodarką. - W naszej konstytucji mamy jasno zapisane, że podstawą jest gospodarka społeczno-rynkowa - przypomniał Andrzej Duda, uznając to za bardzo pozytywne rozwiązanie. - Samo wprowadzenie zasady społecznej gospodarki rynkowej do naszego systemu konstytucyjnego, a więc systemu ustrojowego uważam za fundamentalne posunięcie. To wielki dorobek Solidarności - mówił Prezydent RP.

Zwrócił jednak uwagę, że w obowiązującej obecnie w Polsce konstytucji wśród fundamentów ustrojowych brakuje jednego elementu: pracy. - To przeoczenie. Bo niewątpliwie fundamentem gospodarki społeczno-rynkowej jest praca - przypomniał.

Nie ma też mowy o społecznej odpowiedzialności biznesu - wyliczał. - Czy zatem nie powinniśmy tego wskazać w treści naszej Ustawy Zasadniczej? – rozważał Andrzej Duda, podkreślając, że swoje propozycje przedstawia jako pytania po to, by eksperci znaleźli jak najlepsze rozwiązania.

- Chciałbym, żebyśmy byli w stanie wypracować taki model, który pozwoli nam nadal w sposób jak najbardziej sprawny rozwijać naszą gospodarkę - mówił Prezydent. - Ale przede wszystkim rozwijać nasz kraj i zapewnić to, co poprzez rozwój gospodarczy jest niezwykle istotne: podnoszenie jakości życia Polaków - podkreślał Andrzej Duda.

W debacie wzięli też udział m.in. Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, pełniący jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, ministrowie KPRP i Doradcy Prezydenta RP, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski. (BZ)

/fot.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL