2018-04-11

Przesłuchanie byłego prezydenta w tzw. śledztwie okołosmoleńskim.W związku z informacjami medialnymi Prokuratura Krajowa potwierdza wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka na 12 kwietnia 2018r. Bronisława Komorowskiego. Wezwanie wystosowano już 18 grudnia 2017 roku. Odbiór wezwania został pokwitowany 21.12.2017r., co oznacza, że zostało ono skutecznie doręczone.

Postępowanie, w ramach którego Prokuratura Krajowa wezwała Bronisława Komorowskiego do złożenia zeznań w charakterze świadka, dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku. Obejmuje ono m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski.

W związku z prowadzonym postępowaniem konieczne jest więc przesłuchanie szeregu świadków mających wiedzę na ten temat, w tym Bronisława Komorowskiego. Przesłuchania są prowadzone zgodnie z przyjętym planem śledztwa.

Brak sekcji ofiar katastrofy bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski, wbrew art. 209 Kodeksu postępowania karnego, uniemożliwił wykrycie szeregu błędów związanych z identyfikacją ofiar.

Do kwietnia 2018r. Zespół Śledczy nr I przeprowadził 77 ekshumacji. W przypadku dwóch osób stwierdzono zamiany ciał. Zamianę 6 ciał wykazały ponadto ekshumacje przeprowadzone jeszcze na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W toku sekcji znaleziono 69 szczątków ludzkich pochodzących od 26 ofiar , w trumnach innych ofiar katastrofy. W wielu sekcjonowanych zwłokach stwierdzono obecność ciał obcych: rękawiczki sekcyjne, sznurki worki, butelki, fiolki z substancjami odkażającymi. W wielu dotychczas przedłużonych opiniach biegli stwierdzili, iż w toku rosyjskich sekcji opisano obrażenia ofiar, które faktycznie nie zostały ujawnione lub tez nie opisano obrażeń, które ujawniono podczas sekcji w Polsce.

Ewa Bialik
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

/fot.redakcji/

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL