2018-03-29

Wchodzimy do pierwszej światowej ligi zmodernizowanych armii."To niezwykle doniosły, bardzo ważny moment w historii polskiej armii, bo od jakości uzbrojenia zależy bardzo wiele. Wchodzimy poprzez ten zakup do pierwszej światowej ligi zmodernizowanych armii" – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę do Polski zestawów systemu obrony powietrznej Patriot.

Podpisany kontrakt na zakup i dostawę do Polski zestawów systemu obrony powietrznej Patriot potwierdzają polsko-amerykańską wspólnotę wartości.

"Polska i Stany Zjednoczone, Polska i kraje partnerskie NATO w ten sposób, potwierdzają swoją wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych parterów. Dziękujemy za zaufanie dla nas - to najnowsza wersja uzbrojenia systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego. Bardzo się z tego cieszę" – mówił szef rządu.
Bezpieczeństwo znakiem rozpoznawczym rządów Prawa i Sprawiedliwości

"Po pierwsze bezpieczeństwo finansowe, dla rodzin, które zapewniliśmy poprzez uszczelnienie systemu podatkowego i Program Rodzina 500+, ale również bezpieczeństwo wewnętrze, które minister Mariusz Błaszczak zapewniał w swojej poprzedniej roli poprzez odbudowę zamykanych wcześniej posterunków policji" – mówił szef rządu. Dodał, że obecność policji w różnych częściach Polski stanowi dowód na to, iż państwo działa i chce zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom.

"Wreszcie znakiem rozpoznawczym jest bezpieczeństwo zewnętrzne - fundament bezpieczeństwa państwa, o które musimy dbać i dbamy razem z naszymi sojusznikami między innymi poprzez zakup taki jak ten - najnowocześniejszego systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Patriot"– oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

"Polscy żołnierze od stuleci są znani na całym świecie ze swojej waleczności" – mówił szef rządu. I dodał – "Bardzo się cieszę, że podpisana dziś umowa jest dodatkowo uzupełniona przez umowę offsetową. To oznacza, że wkrótce będziemy słynni nie tylko z dzielności naszych żołnierzy, ale też z jakości naszej broni, naszej armii, naszego uzbrojenia".

Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, iż od samego początku zabiegał i wspierał tę inicjatyw oraz ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi "w szczególności za tę fazę negocjacyjną i za dobre negocjacje offsetowe". Premier złożył także podziękowania byłemu szefowi MON, ministrowi Antoniemu Macierewiczowi, który rozpoczął rozmowy na ten temat i całemu zespołowi negocjacyjnemu w ostatnich dwóch latach.

"Polscy patrioci witają Patrioty" – powiedział na zakończenie premier.

***

W Warszawie podpisano umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.

Od jesieni 2017 r. trwały negocjacje dotyczące umowy offsetowej, w ramach której dokonany zostanie transfer technologii zapewniający produkcję i serwisowanie wybranych elementów systemu "Wisła", stosownie do zakresu pozyskiwanego sprzętu w I fazie. Wartość umowy offsetowej to około 950 mln PLN (46 zobowiązań offsetowych).

/fot.arch./

/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL