2018-03-28

Kontrakt na system Patriot jest bardzo korzystny dla Polski."To system, który w sposób bezprecedensowy zapewni bezpieczeństwo naszego nieba" – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed jutrzejszym podpisaniem umowy na zakup i dostawę elementów systemu Patriot do Polski. Pierwsze dwie baterie dotrą do Polski w 2022 roku, sześć następnych po 2024 roku.

Premier podkreślił, że umowa, którą podpisze Polska jest "bardzo dobrze wynegocjowana".

"Po pierwsze dlatego, że jest to korzystny kontrakt zakupu, ale również dlatego, że w ślad za nim, idzie tzw. umowa offsetowa, czyli powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów" – wskazywał szef rządu. Dodał, że umowa offsetowa stworzy Polsce możliwość "wypracowania nowych rozwiązań militarnych we współpracy z USA".
Polska jednym z najważniejszych sojuszników USA

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, polsko-amerykański kontrakt w sprawie zakupu systemu Patriot jest dowodem na to, iż współpraca - zarówno wojskowa, jak i polityczna - pomiędzy Polską a USA jest "na najwyższym poziomie".

"To najnowsza amerykańska technologia, której Amerykanie nie sprzedają innym. Jesteśmy pierwszym krajem, który będzie miał najnowsze elementy tego systemu. To dowód na to, że jesteśmy jednymi z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w tej części świata. Będziemy mieli także możliwość rozwoju, niektórych elementów tego systemu na terytorium Polski" – oświadczył szef rządu.

Jak podkreślał premier, podpisana umowa, to wyraz ogromnego zaufania amerykańskich partnerów do Polski, a także "do naszych kompetencji produkcyjnych, inżynierskich, informatycznych". Zaznaczył, że dzięki podpisaniu umowy "za parę lat na pewno będziemy jeszcze bliższym krajem partnerskim dla USA".

Zdaniem premiera, dodatkowe umowy offsetowe, które w ubiegłym tygodniu zostały podpisane przez Polskę zostały "także bardzo dobrze wynegocjowane".

"Nasi specjaliści, którzy negocjowali umowę offsetową na pewno skorzystali z lekcji z przeszłości i wynegocjowali kontrakt, który jest dla Polski bardzo dobry, ponieważ znaczące elementy tego systemu będą mogły być rozwijane w Polsce" – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dodał, iż zależy mu na tym, by modernizacja armii prowadziła do "ponownego uprzemysłowienia Polski, w taki sposób, by był to przemysł XXI wieku, a więc najnowsze technologie satelitarne, radarowe" – mówił szef rządu.

Jak podkreślał premier "chcemy jak najbardziej przyjaznych stosunków ze wszystkimi sąsiadami, również z Rosją, ale nie jesteśmy naiwni. Jesteśmy realistami i te przyjazne stosunki w przyszłości najlepiej, jak byłyby wzmocnione poprzez naszą siłę militarną i solidarność Sojuszu Transatlantyckiego. To w tym kontrakcie jest niezwykle ważne - pokazujemy współpracę i solidarność między poszczególnymi krajami, a współpraca przy produkcji będzie się odbywać również z udziałem polskiego przemysłu" – zaznaczył szef rządu.

***

Wraz z systemem Patriot Polska nabywa cenny transfer technologii, dotyczący m.in. komponentu ICBS, produkcji i serwisowania wyrzutni systemu Patriot. Pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS to najistotniejszy element offsetu. Ten system dowodzenia jest najnowocześniejszym, obecnie wdrażanym przez Amerykanów, a Polska uzyskała dostęp do tej technologii jako pierwszy kraj na świecie.
/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL