2018-03-25

Prezydenci Polski i Węgier obejrzeli wystawę poświęconą m.in. Henrykowi Sławikowi.Prezydenci Polski i Węgier - Andrzej Duda i János Áder wraz z Małżonkami, z okazji obchodzonego w Polsce Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zwiedzili Veszprém wystawę poświęconą bohaterom trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego.

- Henryk Sławik, tutaj na Węgrzech, wraz z Józsefem Antallem uratował kilkadziesiąt tysięcy polskich uchodźców, w tym szacuje się, że wśród nich było ok. 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej - przypomina minister Wojciech Kolarski, który towarzyszy Parze Prezydenckiej podczas wizyty.

Minister Kolarski zaznaczył, że wystawa, którą obejrzały Pary Prezydenckie, ma z jednej strony upamiętnić przyjaźń Henryka Sławika i Józsefa Antalla, "symboliczną także dla współczesnych relacji między naszymi krajami", ale ma też przybliżyć Węgrom działalność "Żegoty".

Dodał, że ekspozycja poświęcona "Żegocie" była prezentowana już wcześniej w Polsce i została przetłumaczona na węgierski specjalnie w związku z obchodami 12. już Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

We wrześniu 1939 r. Henryk Sławik wraz z wieloma polskimi uchodźcami znalazł się na Węgrzech i tam stanął na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi. Później został delegatem ministra pracy Rządu RP na Uchodźstwie. Jako urzędnik rządu polskiego, ściśle współpracował z delegatem węgierskiego rządu Józsefem Antallem oraz węgierskim duchowieństwem. Zaangażował się w pomoc dla polskich uchodźców wojskowych i cywilnych. Pomagał także żydowskim dzieciom, dla części z nich utworzył sierociniec w Vacu pod Budapesztem.

Szacuje się, że w wyniku prowadzonej przez niego działalności uratowało się około 30 tysięcy ludzi, w tym 5 tysięcy osób narodowości żydowskiej. Sławik, aresztowany po zajęciu Węgier przez Niemcy, 23 sierpnia 1944 r. został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. W 1990 r. izraelski instytut Yad Vashem uhonorował go pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. (KP)

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL