2018-03-21

Prezydent o tematach rozmów polsko-niemieckich.Przyszłość współpracy europejskiej, relacje z Francją oraz przyszłość Trójkąta Weimarskiego - to główne kwestie poruszane podczas spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel.

Prezydent podczas wtorkowej wizyty w Kowalewie Pomorskim był pytany na konferencji prasowej o także to, czy wśród tematów jego poniedziałkowych rozmów z kanclerz Niemiec znalazły się m.in. relacje z Rosją i Nord Stream 2.

Andrzej Duda przypomniał, że w ostatnich dniach miał miejsce „pewien zbiór spotkań”, jeżeli chodzi o niemiecką politykę zagraniczną, ponieważ oprócz spotkania z niemiecką kanclerz w piątek miał też okazję rozmawiać z nowo powołanym szefem niemieckiej dyplomacji.

- To była bardzo długa, godzinna rozmowa, myśmy poruszyli wszystkie tematy, włącznie z Nord Stream 2, sytuacją w Rosji, wszystkimi (tematami), jakie są w polsko-niemieckiej agendzie - relacjonował przebieg spotkania z Heiko Maasem.

Z kolei wśród tematów, którym poświęcono najwięcej czasu podczas rozmowy z kanclerz Niemiec, Andrzej Duda wymienił m.in. współpracę europejską, relacje z Francją i odbudowę współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, sytuację na Ukrainie i w Rosji.

Mówiliśmy także o współpracy gospodarczej, którą oceniliśmy bardzo wysoko - zarówno pani kanclerz, jak i ja - że ona się cały czas rozwija, że musimy ją wspierać i o budowaniu dobrych relacji między Polską a Niemcami - dodał Prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że pojawił się także temat bezpieczeństwa oraz współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

- Zgadzamy się co do tego, że chcielibyśmy, żeby współpraca euroatlantycka układała się jak najlepiej pod każdym względem, zarówno gospodarczym, jak i jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa - mówił Prezydent.

Dodał, że jednym z tematów poruszanych podczas poniedziałkowych rozmów z niemiecką kanclerz był też unijny mechanizm współpracy obronnej PESCO. - Mówiłem, że chciałbym, żeby razem z naszą obecnością w Sojuszu Północnoatlantyckim budował się tutaj taki efekt synergii w tych działaniach europejskich z działaniami Sojuszu - relacjonował Prezydent.

Dziennikarze pytali również o wtorkowe oświadczenie Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego, który zapowiedział, że Prezydent nie weźmie udziału w inauguracji mundialu.

- Polska drużyna, nasza reprezentacja nie gra w meczu inauguracyjnym, w związku z czym chyba dla wszystkich to jest zrozumiałe, że jako polski Prezydent, jeżeli w ogóle na jakiś mecz się wybiorę, to będzie to mecz polskiej reprezentacji - wyjaśnił Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że będzie to mecz finałowy, trzymam kciuki w każdym razie za to - dodał. (WP, MK)

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL