2018-03-19

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w postępowania przeciwko Tomaszowi K.Prokuratura Okręgowa w Łodzi została wyznaczona do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia 15 - latki. Do zbrodni tej doszło 31 grudnia 1996 roku, a postępowanie w tej sprawie zakończyło się bezpodstawnym skazaniem na karę 25 lat pozbawienia wolności Tomasza K. Podstawą przeprowadzenia postępowania stały się materiały wyłączone ze śledztwa prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Toczy się ono przeciwko podejrzanemu o zabójstwo i zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem małoletniej, a więc o czyn, o który pierwotnie bezpodstawnie oskarżony został Tomasz K.

Co będą badać prokuratorzy

Prokuratura Okręgowa w Łodzi będzie badać kwestię przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, którzy prowadzili śledztwo zakończone skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko Tomaszowi K., a następnie jego bezpodstawnym skazaniem na karę 25 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy będą ustalać, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa będzie badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia wolności Tomasza K.

W pierwszej kolejności prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi zapoznają się materiałem dowodowym zgromadzonym w 50 tomach. Następnie przystąpią do realizacji własnych czynności. Postępowanie w związku ze zabójstwem i zgwałceniem 15 – latki początkowo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Oławie, a następnie Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło:

/pk.gov.pl/herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL