2018-03-17

Podejrzani o przestępstwa skarbowe.Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo - Skarbowej Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prowadzi śledztwo przeciwko dwóm mężczyznom podejrzanym o przestępczy proceder, który doprowadził do uszczuplenia w podatku dochodowym od osób prawnych w wysokości 973 364,00zł oraz naraził na uszczuplenie należności skarbowych, podatku VAT w kwocie 1 491 796, 80zł.

Fikcyjne faktury VAT o wartości co najmniej 7.969.452 zł

W toku śledztwa ustalono, że w okresie od września 2014 roku do czerwca 2017 roku pod szyldem firmy SMK-TECH Krzysztof M. w Świdnicy wystawiono faktury VAT o wartości brutto nie mniejszej niż 7.969.452 zł. Dokumentowały one sprzedaż towarów i wykonanie usług, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Faktury te zostały następnie ujęte w składanych do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świdnicy deklaracjach podatkowych, co skutkowało narażeniem podatku VAT na uszczuplenie.

Z poczynionych ustaleń wynika również, że w tym samym okresie, we Wrocławiu, osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach firmy TRANS-DAN sp. z o.o. posługiwały się 217 fakturami VAT, o wartości brutto nie mniejszej niż 7.969.452 zł. Dokumentowały one sprzedaż towarów i wykonanie usług na rzecz tej spółki przez firmę SMK-TECH Krzysztof M., nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji gospodarczych.

Dwie osoby usłyszały zarzuty

W postępowaniu zarzuty przedstawiono dwóm osobom – Dariuszowi Z. i Danielowi W. Pierwszemu z nich zarzucono, że podrobił 217 faktur VAT, wypełniając je danymi firmy SMK – TECH Krzysztof M., a następnie przekazał je Danielowi W., w celu ich ujęcia w ewidencjach – rejestrach zakupów i sprzedaży oraz rejestrach VAT spółki TRANS-DAN sp. z o. o.

Daniel W. jest natomiast podejrzany o to, że wykorzystał przekazane mu faktury do pomniejszenia podatku VAT i zawyżenia kosztów uzyskania przychodu firmy TRANS-DAN sp. z o.o. z/s we Wrocławiu, przy jednoczesnym pomniejszeniu podatku dochodowego od osób prawnych.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Wobec Daniela W. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 000 zł oraz dozór policji. W stosunku do Dariusza Z. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia zastosował w dniu 15 marca 2018 roku tymczasowe aresztowanie na okres dwóch miesięcy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa


Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL