2018-03-15

Udział Prezydenta w pogrzebie abp. Stanisława Galla.



Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odbyły się uroczystości powtórnego pogrzebu pierwszego biskupa polowego WP Stanisława Galla.

- Odprowadzenie trumny z doczesnymi szczątkami abp. Galla ma dwa ważne konteksty. Ten pierwszy - duchowy, religijny i kościelny - mówił Prezydent, zwracając uwagę na inny aspekt - państwowy i patriotyczny.

- Polska w uroczysty sposób odprowadza dziś na należne mu miejsce pierwszego biskupa polowego odrodzonej w 1918 roku ojczyzny. Jakże symboliczne jest to, że dzieje się to w roku 2018, 100 lat od tamtych pamiętnych wydarzeń, niezwykłych, wymarzonych i okupionych ofiarą kilku pokoleń Polaków. Jakże znamienne jest to, ze dzieje się to na rok przed stuleciem utworzenia ordynariatu polowego - mówił Andrzej Duda.

Uroczystości powtórnego pogrzebu abp. Galla były związane z 100. rocznicą jego konsekracji biskupiej w 1918 r. oraz z 100. rocznicą powstania Ordynariatu Polowego WP w 1919 roku.

Mszy, z udziałem przedstawicieli episkopatu Polski, przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

Abp Stanisław Gall, był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, pierwszym biskupem polowego Wojska Polskiego i administratorem apostolskim archidiecezji w czasie II wojny światowej. Urodził się 21 kwietnia 1865 r. w Warszawie. Zmarł 11 września 1942 r. i został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim. 29 stycznia br, w porozumieniu z archidiecezją warszawską i właściwymi organami państwowymi, ordynariat polowy przeprowadził ekshumację.

Abp Gall spoczął w środę w krypcie Katedry Polowej WP obok bp. Władysława Bandurskiego, honorowego kapelana Pierwszej Brygady Legionów Polskich i bp. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego WP w latach 2004–2010. (KP)

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /



herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL