2018-03-09

Bardzo merytorycznie rozmawialiśmy o założeniach i zawartości Białej Księgi."Mam nadzieję, że w przyszłości stanowiska Polski i Komisji Europejskiej ulegną na tyle bliskiemu zbliżeniu, żeby porozumieć się w pełni co do przeprowadzonej w Polsce reformy wymiaru sprawiedliwości" – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem i wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem w Brukseli.

Biała Księga w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości

"Miałem dzisiaj okazję zaprezentować Białą Księgę, o której założeniach i zawartości bardzo merytorycznie dziś rozmawialiśmy z panem przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Komisji. Przekazaliśmy ją również do wszystkich krajów członkowskich, by mogły zapoznać się z przedstawionymi w niej racjami, które dotyczą zasadności i konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce "– powiedział premier Mateusz Morawicki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że wszelkie cząstkowe i niepełne informacje, pojawiające się na temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, nie pozwalają "na wyrobienie sobie klarownego obrazu", dlaczego były one konieczne.

"Chcemy też obniżyć emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas były obecne przez ostatnie miesiące, kwartały i myślę, że to się udaje" – podkreślił premier.

Jak zaznaczył szef rządu, zaprezentowana dziś w Brukseli Biała Księga, stanowi oficjalny dokument rządowy, który został przyjęty przez Komitet ds. Europejskich. Został on przekazany do wszystkich krajów członkowskich UE i będzie rozesłany do wszystkich eurodeputowanych.

"Chciałbym, aby wszyscy mogli zapoznać się ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości skoro stał się on tak głośny w Europie. Przydałoby się, żebyśmy bardzo dokładnie wiedzieli, o czym rozmawiamy. To było głównym przedmiotem mojego dzisiejszego spotkania" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"To, czego teraz oczekujemy to bardzo głęboka, merytoryczna i poważna analiza tego dokumentu, tak jak my, bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do zestawu rekomendacji Komisji Europejskiej i w oparciu o szereg przykładów staraliśmy się odpowiedzieć rzeczowo i rzetelnie na wszystkie wątpliwości" – mówił premier.
Wiele polskich rozwiązań ma zastosowanie w innych europejskich krajach

Zaznaczył, iż szereg rozwiązań zaprezentowanych w Białej Księdze, dotyczących polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości, ma zastosowanie w innych europejskich krajach. Szef polskiego rządu wspomniał przykładowo o rozwiązaniach dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa, które są "niemal kopią rozwiązań hiszpańskich".

Premier podkreślał, iż ogromna większość polskich sędziów to "profesjonalni, merytorycznie przygotowani i dobrzy sędziowie", a polskiemu rządowi zależy przede wszystkim na tym, by transparentność i niezależność sędziów "była jeszcze bardziej wzmocniona".

"To przełom w niezależności sędziów powszechnych, ale w tym rozumieniu to mówię, że będą oni jeszcze bardziej niezawiśli niż byli do tej pory, ponieważ żaden prezes sądu nie będzie mógł wpływać na sprawę poprzez wybór odpowiedniego sędziego" – mówił o wprowadzanych zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości premier Morawiecki.

"Do niedawna było tak, że sędzia mógł na przykład zostać przesunięty z wydziału cywilnego do karnego, co spotykało się często z protestami, ale nikt z tym nic nie zrobił do tej pory. My wprowadziliśmy regułę, że takie przesunięcia nie będą możliwe, przez co umacniamy pozycję sędziów sądów powszechnych" – kontynuował szef polskiego rządu.

"O tych aspektach, począwszy od bardzo konkretnych, przyziemnych, takich jak efektywność, przewlekłość procesów sądowych, a skończywszy na tych bardziej związanych z wartościami, z filozofią systemu wymiaru sprawiedliwości, o nich wszystkich tutaj rozmawialiśmy" – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Rozliczenie z przeszłością

Podczas konferencji premier poruszył także kwestię związaną ze spuścizną systemu totalitarnego, jakim był komunizm.

"Komunizm był systemem totalitarnym, a nie doszło do żadnej lustracji. W zakresie sądów powszechnych nie doszło do takiej weryfikacji" – oświadczył szef polskiego rządu. Jak mówił "często słyszymy pytania: czemu w NRD w 1990, 1991 r. do takiego przeglądu, weryfikacji kadr sędziowskich, prokuratorskich doszło, a u nas nie".

"Muszę powiedzieć, że te rozmowy były bardzo budujące i obiecujące. Na pewno będziemy je kontynuować. Mam nadzieję, że gdzieś w bliższej lub dalszej przyszłości nasze stanowiska ulegną jeszcze większemu zbliżeniu, na tyle bliskiemu, żeby porozumieć się w pełni co do reformy wymiaru sprawiedliwości, którą zaproponowaliśmy naszym obywatelom" – podsumował premier./ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL