2018-03-08

Powstanie w getcie warszawskim było aktem kulminacyjnym, aktem rozpaczy."Powstanie w getcie warszawskim było aktem kulminacyjnym, aktem rozpaczy i my ten akt chcemy jak najpiękniej uczcić. Chcemy, by był krzykiem na cały świat o prawdzie II wojny światowej" – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej powołaniu Muzeum Getta Warszawskiego.

"Chciałbym, aby to muzeum było miejscem, w którym w szczególny sposób będziemy myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie i polsko-żydowskiej historii, która zaczęła się - jak na obrazie Matejki - w 1096 roku. Władysław Herman przyjął delegację wypędzanych wówczas Żydów. Tak działo się przez setki lat. Żydzi byli wypędzani ze wszystkich krajów Europy" – mówił premier

Szef rządu przypomniał słowa Mojżesza Ben Izraela Isserlesa jednego z XVI-wiecznych rabinów, który powiedział, że "bez Polski, tej ziemi spokojnej, nasze życie byłoby nie do zniesienia. Nie moglibyśmy przetrwać. Tak było przez setki lat do czasu drugiej apokalipsy, który zaczął się od zniszczenia państwa polskiego" – powiedział premier.

Hekatomba narodu żydowskiego zaczęła się od zniszczenia państwa polskiego

"Wiedza o bezprecedensowym mordzie na narodzie żydowskim musi być rozpowszechniana jak najszerzej na cały świat" - jak pisał wspominany przez premiera Szmul Mordechaj Zygielbojm w obszernym raporcie na temat tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej w okupowanej Warszawie - "odpowiedzialność za to spada na Niemców, na naród niemiecki, ale także tych, którzy nie pomogli".

Jak przypomniał szef rządu, to właśnie od czasu zniszczenia państwa polskiego rozpoczęła się "hekatomba narodu żydowskiego, narodu Żydów polskich. Zniknęła wielka kultura, wspaniały język jidysz". Dodał, że apogeum zniszczenia narodu żydowskiego "miało miejsce po konferencji w Wannsee w 1942 roku, kiedy straszna, niemiecka machina zbrodni doprowadziła do śmierci około 3 milionów Żydów polskich i 3 milionów Żydów z całej Europy".

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, Muzeum Getta Warszawskiego będzie placówką, która uczci czyn powstańców getta, którzy w sytuacji beznadziejnej walczyli o godność, by ich krzyk był bardziej słyszalny.

/fot.arch.redakcji/

/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL