2018-03-06

Członkowie grupy przestępczej kradnący samochody usłyszeli zarzuty.Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim nadzoruje postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się kradzieżami samochodów na wielką skalę. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego.

Straty oszacowano na 3 miliony złotych

Dzięki współpracy prokuratorów, policjantów CBŚP, KGP, KWP w Gorzowie Wielkopolskim, KAS, funkcjonariuszy z Niemiec i Europolu ustalono, że zajmująca się kradzieżami samochodów na wielką skalę grupa przestępcza działała co najmniej od 2013 roku między innymi na terenie Gorzowa Wielkopolskiego i jego najbliższych okolicach.

Członkowie grupy dokonywali kradzieży pojazdów nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. Kradzione były samochody osobowe i dostawcze, głównie marki Volkswagen i Renault.

Kradzione pojazdy były rozbierane w dziuplach znajdujących się pod Gorzowem Wielkopolskim, a następnie, po stosownych przeróbkach, wprowadzane do użytku.

Wstępnie straty powstałe na skutek przestępczej działalności grupy oszacowano na blisko 3 miliony złotych.

Tymczasowo aresztowano 11 podejrzanych

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania osób zamieszanych w przestępczy proceder. Doszło do tego w miniony wtorek w Gorzowie Wielkopolskim i jego najbliższych okolicach. Część podejrzanych została doprowadzona do prokuratury z Aresztów Śledczych, w których przebywają. Wśród zatrzymanych i doprowadzonych był mężczyzna kierujący zorganizowaną grupą przestępczą, a także jego najbliżsi współpracownicy odpowiadający za legalizację pojazdów i kradzieże aut oraz mechanicy.

W sumie do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim doprowadzonych zostało 11 osób.

Dokonano także przeszukań miejsc, w których znajdowały się dziuple z częściami. Było to 15 obiektów, w tym garaże, hale, a nawet stodoły. Do badań zabezpieczono blisko 300 podzespołów i części.

Do przeszukań zaangażowano blisko 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, ponad 20 funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim, tyle samo funkcjonariuszy z Policji niemieckiej, a także z KWP odpowiadających za współpracę międzynarodową. Fachową wiedzą wsparli eksperci z laboratoriów kryminalistycznych w dziedzinie mechanoskopii oraz informatyki, w tym informatyki śledczej. W związku z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy oraz nieprawidłowościami w odprowadzaniu podatków do działań zaangażowano funkcjonariuszy komórek dochodzeniowych i kontrolnych LUC-S. W sprawę zaangażował się również Europejski Urząd Policji (Europol), który wspierał działania wykorzystując nowoczesny sprzęt elektroniczny umożliwiający odczytywanie informacji na zabezpieczonych nośnikach danych oraz Wydział do Spraw Odzyskiwania Mienia BK KGP, który wspomógł działania w obszarze ustalania składników majątkowych.

W trakcie działań zabezpieczono ponad 40 pojazdów o wartości około 2,5 miliona złotych.

Po ogłoszeniu podejrzanym zarzutów Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec 11 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Między innymi na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych warty ponad 5,5 miliona złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL