2018-03-03

Zarzuty dla członków grupy wyłudzającej luksusowe samochody.Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące działalności na terenie Polski i Francji zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie wypożyczali w Polsce luksusowe samochody, które następnie trafiały do Francji, gdzie je sprzedawano.

Wyłudzono auta warte 10 milionów złotych

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od maja 2016 roku do sierpnia 2017 roku na terenie niemal całego kraju.

Sposób działania grupy polegał na zawieraniu umów z firmami zajmującymi się wypożyczaniem luksusowych samochodów. Sprawcy wpłacali pierwszą ratę, co umożliwiało im odbiór pojazdu. Następnie samochody były przeprowadzane do Francji. Tam przerabiano dokumenty, między innymi poprzez usunięcie z nich informacji, że pojazd stanowi własność firmy leasingowej. Następnie auta sprzedawano prywatnym odbiorcom.

Działając w ten sposób podejrzani wyłudzili kilkadziesiąt aut takich jak: porsche, mercedes, bmw, audi i innych, o łącznej wartości prawie 10 milionów złotych.

W ramach wcześniej ustalonego podziału ról i zadań, część członków grupy na terenie Polski zajmowała się formalnościami związanymi z podpisaniem umów. Kolejne osoby zajmowały się dostarczeniem pojazdów na terytorium Francji. Tam, kilka kolejnych osób, zajmowało się legalizacją pojazdów i ich sprzedażą.

Czynności z udziałem podejrzanych

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie w Polsce dwóch osób zamieszanych w przestępczy proceder.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one wyłudzenia luksusowych samochodów oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sąd, na wniosek prokuratora, tymczasowo aresztował podejrzanych.

Cały czas trwają poszukiwania pozostałych ustalonych już podejrzanych.

Prowadzone są także intensywne czynności w celu odzyskanie wyłudzonego mienia. Dotychczas, dzięki zaangażowaniu policjantów CBŚP oraz prokuratury, odzyskano 15 aut o wartości ponad 4 milionów złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowaherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL