2018-02-28

Prezydent honorowym obywatelem Bochni.Prezydent Andrzej Duda odebrał tytuł honorowego obywatela Bochni (woj. małopolskie). Uroczystość, która była częścią obchodów 765. rocznicy lokacji królewsko-górniczego miasta Bochnia, odbyła się pod ziemią – w zabytkowej bocheńskiej kopalni soli. - Jestem dumny, że mogę być honorowym obywatelem miasta, które ma taką tradycję społeczną, historyczną i patriotyczną - powiedział Prezydent.

Andrzej Duda dziękując za wyróżnienie, przyznał że jest to dla niego wzruszający moment, bowiem zna Bochnię od dzieciństwa. - To jest miasto, które było zawsze na trasie moich przejazdów do Nowego i Starego Sącza (…). To jedno z tych miast w Małopolsce, obok Starego i Nowego Sącza, w których bywałem najczęściej - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę na wielką grodzką tradycję Bochni, miasta lokowanego w 1253 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego.

- To miasto oparte nie tylko na wielkiej tradycji miejskiej, ale też wielkiej tradycji górniczej, rzemieślniczej i tradycji ciężkiej pracy - mówił Prezydent. Jak zaznaczył, Bochnia była przez setki lat dla Polski miastem niezwykle ważnym, które wraz z pobliską Wieliczką generowało z wydobycia soli dochód państwa.

Prezydent mówił też o wielkich patriotycznych zasługach mieszkańców Bochni, szczególnie ważnych w roku 100-lecia odzyskania niepodległości. - To tutaj jest niezwykły ładunek patriotyczny i wielka tradycja wolnej, niepodległej i suwerennej Polski (…). To tutaj rodziła się także tradycja Solidarności - zaznaczył.

Prezydent zaapelował, aby w roku świętowania przez Polskę 100-lecia odzyskania niepodległości, miejscowe władze i nauczyciele zachęcali młodzież do poszukiwania w swoim najbliższym sąsiedztwie śladów pamięci po bohaterach niepodległości.

Wieczorem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Bochni.

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL