2018-02-21

Logopeda podejrzana o wyłudzenie około 250 tys. złotych na szkodę NFZ.Prokuratura Rejonowa Łódź - Widzew zarzuciła 56 - letniej logopedzie, łącznie 111 przestępstw oszustwa na łączną kwotę około 250 tys. złotych i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Podejrzana, wykorzystując dane osobowe 111 osób, wyłudziła refundacje z tytułu blisko 8 tys. porad, które rzekomo miały odbywać się w jej prywatnym gabinecie w latach 2010 – 2016.

Kontrola NFZ

Przedstawione w tej sprawie zarzuty to m.in. efekt informacji uzyskanych przez NFZ, z których wynikało, że prowadząca prywatny gabinet logopeda dopuszcza się nieprawidłowości i występuje o refundacje wizyt, które faktycznie nie miały miejsca.

NFZ przystąpiło do czynności kontrolnych. Kobieta nie dostarczyła jednak dokumentacji medycznej, dotyczącej poszczególnych wizyt, które ujmowane były w przekazywanych do NFZ zestawieniach stanowiących podstawę refundacji. Twierdziła, że w drodze do NFZ została okradziona i dlatego nie posiada dokumentacji, która winna prowadzić. Czynności przeprowadzone przez kontrolerów ŁOW NFZ doprowadziły do potwierdzenia nieprawidłowości i skutkowały zawiadomieniem o podejrzeniu przestępstwa. W wyjaśnienie sprawy włączyli się funkcjonariusze KWP w Łodzi. Pod nadzorem widzewskiej prokuratury przystąpiono do weryfikacji rzetelności danych przekazywanych do NFZ, co do zakresu prowadzonej działalności. Docierano do osób, które rzekomo korzystały z pomocy logopedy.
Rozliczyła z NFZ ponad 10 700 wizyt. Tylko 3000 faktycznie się odbyło

Jak ostatecznie ustalono na przestrzeni lat 2010 – 2016 podejrzana rozliczyła z NFZ ponad 10 700 wizyt w jej prywatnym gabinecie. Tylko 3000 z nich faktycznie się odbyło. Pozostałe natomiast były fikcją. Wykorzystując dane 111 osób, które podawała jako pacjentów i wskazując daty rzekomych wizyt wyłudziła z NFZ ponad 250 tys. złotych. Wśród osób, których dane wykorzystywała byli przede wszystkim uczniowie jednej ze szkół podstawowych, w której podejrzana prowadziła porady. Jedynie niektórzy z nich korzystali z usług gabinetu logopedycznego i to w znacznie węższym zakresie. Podejrzana wykorzystywała także dane innych swoich pacjentów przypisując im wizyty, które faktycznie nie miały miejsca. Niektóre osoby rzekomo bywały w jej prywatnym gabinecie logopedycznym aż około 150 razy.
Częściowe przyznanie się do zarzutów

Podczas przesłuchania w prokuraturze podejrzana, co do zasady przyznała się do popełnienia zarzuconych jej przestępstw kwestionowała jedynie wysokość przepisanych jej kwot. Podejmowane są działania w kierunku ustanowienia zabezpieczenia majątkowego, które mogłoby zostać wykorzystane w ramach obowiązku naprawienia szkody.

Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowaherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL