2018-02-19

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła hospicjum i szkołę na Litwie.Podczas wizyty oficjalnej Pary Prezydenckiej w Republice Litewskiej Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie prowadzone przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.

Małżonka Prezydenta przyznała, że spotkanie z podopiecznymi oraz personelem medycznym jedynego na Litwie hospicjum było wzruszającym przeżyciem. - Życzę aby Państwa poświęcenie przyniosło ulgę w cierpieniu Waszych podopiecznych, a wtedy, kiedy to możliwe, sprowadziło uśmiech na ich twarze i dało poczucie, że są otoczeni Państwa miłością - dodała Pierwsza Dama.

Obecnie placówka prowadzi Oddział Stacjonarny i Hospicjum Domowe, a wśród wielu wolontariuszy są m.in. młodzież szkolna oraz więźniowie realizujący programy resocjalizacyjne. Ośrodek jest wyjątkowy także dzięki niezwykłej historii. XVII-wieczny budynek znajdujący się na Wzgórzu Zbawiciela w Wilnie jest miejscem związanym z osobą świętej Faustyny. To tutaj, zgodnie z jej wskazówkami powstał obraz Jezusa Miłosiernego, przy którego kopii, w kaplicy Domu Zakonnego Sióstr Jezusa Miłosiernego, pomodliła się Pierwsza Dama.

Agata Kornhauser-Duda była też gościem Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, gdzie obejrzała występy artystyczne w wykonaniu polskiej i litewskiej młodzieży, m.in. inscenizację podpisania Aktu Niepodległości Litwy.

Wśród Ojców Polskiej Niepodległości jest syn Wileńszczyzny, Marszałek Józef Piłsudski, do którego osoby i dzieła odnosimy się ze szczególną czcią. Wierzę głęboko, że wspólna historia Polaków i Litwinów będzie mocnym fundamentem budowy przyjaznych więzi i dobrych relacji, zwłaszcza przez młode pokolenie - powiedziała Pierwsza Dama, nawiązując do obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odrodzenia litewskiej, jak również polskiej państwowości.

Na zakończenie Agata Kornhauser-Duda podziękowała gronu pedagogicznemu gimnazjum oraz samorządowcom z rejonu wileńskiego za starania wkładane w wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu oraz szacunku dla narodowych tradycji i kultur obu krajów. (KS)

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL