2018-02-18

Rozmowy Prezydentów Polski i Litwy.O kwestiach związanych z bezpieczeństwem, współpracą gospodarczą, a także o problemach Polaków mieszkających na Litwie rozmawiał w sobotę w Wilnie Prezydent Andrzej Duda z Prezydent Dalią Grybauskaitė.

Stosunki Polski i Litwy to relacje przyjaźni i dobrego partnerstwa sąsiedzkiego, a także partnerstwa w ramach NATO i UE - komentował po spotkaniu Prezydent Andrzej Duda.

Sobota to trzeci dzień wizyty polskiej Pary Prezydenckiej na Litwie. Prezydenci Polski i Litwy najpierw spotkali się na rozmowach "w cztery oczy", a następnie na rozmowach plenarnych delegacji obu krajów pod przewodnictwem szefów państw.

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydent Dalią Grybauskaitė "w cztery oczy"

Prezydenci omawiali kwestie związane z bezpieczeństwem, obecnością wojsk sojuszniczych w naszych krajach i perspektywami najbliższego szczytu NATO w Brukseli. Rozmawiali też o współpracy gospodarczej, która - według Andrzeja Dudy - rozwija się w dobrym kierunku. Poruszyli także problemy trapiące Polaków mieszkających na Litwie.

Rozmowy plenarne obu delegacji

Po spotkaniu głów państw Polski i Litwy odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė.

Podpisanie umowy międzyrządowej

Następnie w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezydent Dalii Grybauskaitė odbyła się ceremonia podpisania umowy między rządem Republiki Litewskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie dokumentacji granicznej określającej przebieg linii granicy państwowej między Republiką Litewską a Rzecząpospolitą Polską.

Ze strony polskiej umowę podpisał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak.

Wspólna konferencja prasowa Prezydentów Polski i Litwy

Jestem przekonany, że dzisiejsza wizyta zbliża nas do realizacji dobrosąsiedzkich relacji, do dobrej atmosfery dialogu między państwami z czasów, gdy Prezydentem Polski był Lech Kaczyński - mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z dziennikarzami.

Dziękował za zaproszenie na uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego, ale także za wsparcie władz w Wilnie, jeśli chodzi o dialog Polski z Komisją Europejską. - Dziękuję Pani Prezydent za wyważone stanowisko - podkreślał Andrzej Duda.


Polski Prezydent wyraził zadowolenie ze stanu współpracy gospodarczej, podziękował też litewskim władzom, dzięki którym udało się pokonać impas między PKN Orlen a Kolejami Litewskimi.

- To wszystko wpisuje się w wielkie inwestycje, które chciałbym, żebyśmy prowadzili w ramach naszych wzajemnych sąsiedzkich relacji, ale także w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorza - wskazywał.

Prezydent Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że uda się rozwiązać problemy naszych rodaków z Wileńszczyzny. - To nie są przyjezdni. To jest ich ojcowizna - przypominał Prezydent RP.

- Chciałbym, aby mogli zachować polską tradycję; żeby poziom kształcenia w języku polskim w szkołach, do których chodzą dzieci pochodzenia polskiego był odpowiedni - podkreślał.

- Wierzę, że uda nam się znaleźć takie porozumienie w większości spraw, które zadowoli obie strony - dodał Prezydent.

Kwiaty od Pary Prezydenckiej przy Mauzoleum Matki i Serca Syna

Na zakończenie wizyty, Prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na wileńskiej Rossie. Pochowane są tam szczątki matki Józefa Piłsudskiego oraz serce Marszałka.

Prezydent wraz z Małżonką spotkali się też z przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie oraz Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, związanej ze Związkiem Polaków na Litwie. (BZ)


/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL