2018-02-16

Informacja dotycząca przebiegu czynności procesowych przeprowadzonych z udziałem Władysława Frasyniuka.W związku z pytaniami dotyczącymi przebiegu czynności procesowych przeprowadzonych z udziałem Władysława Frasyniuka, mających miejsce 14.02.2018 r., Prokuratura Krajowa informuje, że decyzję o zatrzymaniu i doprowadzeniu podjęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Decyzja ta wynikała z przepisów kodeksu postępowania karnego, które nakazują, aby każda osoba, która ma usłyszeć zarzut, stawiła się na wezwanie prokuratury, jeśli została o tym prawidłowo zawiadomiona.

Prokuratura dwukrotnie skutecznie zawiadomiła Władysława Frasyniuka o terminie stawiennictwa w prokuraturze. Władysław Frasyniuk za każdym razem się na wyznaczony termin nie stawiał, nie usprawiedliwił swego niestawiennictwa i publicznie oświadczał, że nie stawi się dobrowolnie.

Zgodnie z procedurą karną prokurator po sformułowaniu zarzutu jest zobligowany do jego przedstawienia i dlatego prokurator skorzystał z instytucji wskazanej w art. 247 par 1 k.p.k. i zarządził przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie.

W Polsce wszyscy są równi wobec prawa – tak stanowi konstytucja i tak stanowią wiążące prokuratorów przepisy k.p.k. Pozycja społeczna, polityczna, materialna czy zasługi dla kraju nie upoważniają nikogo, by stawiał się ponad prawem. Dlatego prokurator podjął w takiej sytuacji jedynie możliwą decyzję o zatrzymaniu Władysława Frasyniuka i doprowadzeniu go do prokuratury celem postawienia zarzutów.

Zgodnie z przepisami prawa o godzinie, sposobie i przebiegu zatrzymania decydują funkcjonariusze policji. Dokonując zatrzymania, są zobowiązani do stosowania przepisów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa prowadzonych czynności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL