2018-01-30

Grupa przestępcza miała na celu wyłudzenie 50 milionów złotych VAT.Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo przeciwko 11 osobom podejrzanym o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej.

Miała ona na celu wyłudzenie podatku VAT wielkiej wartości w kwocie 50 milionów złotych oraz pranie brudnych pieniędzy w kwocie około 35 milionów złotych. Członkowie grupy poświadczali także nieprawdę w dokumentach.

Grupa zajmowała się obrotem metalami szlachetnymi

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015 – 2016.

Zajmowała się ona obrotem metalami szlachetnymi, w szczególności granulatem srebra, wykorzystując faktycznie kontrolowane spółki kapitałowe. Firmy te wystawiały poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT. Część faktur była podrobiona i dokumentowała fikcyjny zakres usług podstawionych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zarzuty przedstawiono jedenastu osobom

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie kolejnych 3 osób zamieszanych w przestępczy proceder, wśród których był sprawca kierowniczy. Doszło do tego 17 stycznia 2018 roku.

Dotychczas w toku tego śledztwa zarzuty przedstawiono 11 osobom. Wobec 6 sprawców stosowany jest izolacyjny środekzapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeden z podejrzanych korzysta z wydanego mu przez Sąd listu żelaznego. Wobec pozostałych podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL