2018-01-27

Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA. "Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim".W Belwederze odbyło się spotkanie Prezydenta RP z amerykańskim Sekretarzem Stanu Rexem Tillersonem. Dotyczyło m.in. politycznego wsparcia dla kontaktów gospodarczych, a także współpracy energetycznej, wojskowej oraz współdziałania w RB ONZ.

- Rozmowa trwała godzinę, a więc dłużej niż było to zaplanowane. To co pokazała, to daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk między Polską a Stanami Zjednoczonymi w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej - relacjonował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Podkreślił, że obaj politycy rozmawiali m.in. o problemach związanych z sytuacją w Afganistanie, na Bliskim Wschodziew Syrii. - Poruszono także temat konfliktu na Ukrainie oraz sankcji wobec Rosji, jako tego elementu, gdzie Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne stanowisko mówiące o konieczności podtrzymania sankcji, aż nie przywrócimy ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie - powiedział minister.

Prezydent Andrzej Duda i Sekretarz Stanu USA uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań na najbliższy czas dotyczącą wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.

- Teraz możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę - zaznaczył minister Szczerski.

Poinformował, że Andrzej Duda i Rex Tillerson podczas spotkania omówili również kwestię modernizacji polskiej armii, a także współpracy wojskowej, w tym obecności wojsk amerykańskich.

Jak zaznaczył minister, politycy rozmawiali też o współpracy gospodarczej, w tym współpracy energetycznej.

Przyznał, że widoczne jest bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla inicjatywy Trójmorza i zainteresowanie jej rozwojem.

Rozpoczęte na początku stycznia członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska staje się partnerem USA w polityce globalnej, dlatego spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Stanu USA dotyczyło również harmonogramu prac w RB ONZ. (KP)


/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL