2018-01-25

Premier Mateusz Morawiecki w Davos: potrzebujemy dziś nowego ładu."Dzisiaj jesteśmy na takim zakręcie historii na którym musimy głęboko przemyśleć wyzwania współczesnego świata związane z nierównościami" – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w trakcie odbywającego się 48. Forum Ekonomicznego w Davos.

Wyzwania współczesnego świata i potrzeba nowego ładu


Premier Mateusz Morawiecki zaakcentował na konferencji prasowej w Davos, że istnieje w dzisiejszym świecie problem dotyczący braku równowagi społeczeństw. Wspomniał w tym kontekście opublikowany niedawno raport organizacji Oxfam, który prezentuje proporcje podziału tworzonego bogactwa i wskazuje, iż 82 % nowo wytworzonego majątku trafiło jedynie do 1 % populacji świata.

„W takich okolicznościach dyskusja nad lepszym światem, nad regulacjami i zasadami inkluzywnego wzrostu jest moim zdaniem fundamentalna. Polska oraz Europa Centralna mają szansę pozytywnie przyczynić się do rozwoju, sytuacji ekonomicznej właśnie akcentując to, że ten przypływ musi rzeczywiście podnosić wszystkie łódki” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że rozwój gospodarczy, który nie włącza społeczeństwa i nie służy zwyczajnym ludziom, nie będzie zaakceptowany w ramach demokracji. Zaznaczył, że warto więc przyłożyć ogromną wagę do tego, by już dzisiaj rozpoznać wyzwania przyszłości i adresować je tak, by ogromna większość ludzi korzystała na wzroście gospodarczym i na stabilności politycznej. „Potrzebujemy dziś nowego ładu dla setek milionów ludzi na całym świecie” – mówił.

Silna i konkurencyjna Europa


„Jesteśmy bardzo przywiązani do idei poprawy świata, również w Polsce, koncentrujemy się bardziej, co prawda na europejskim wymiarze, ale traktujemy to bardzo poważnie. W tym kontekście skupiamy się również na dokończeniu wspólnego rynku europejskiego. Właśnie ten temat omawiałem z wieloma kolegami z Europy Zachodniej i Wschodniej” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

„Wierzę, że możemy poprawić konkurencyjność całej Europy i w ten sposób przyczynić się do budowy bardziej pozytywnego świata jeśli uda nam się dokończyć budowę wspólnego rynku poprzez wdrożenie swobodnego przepływu usług. A należy pamiętać, że jednolity rynek jest filarem Traktatu Rzymskiego, który jeszcze nie został w pełni zrealizowany” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jego zdaniem „otwarcie rynków, obniżanie barier handlowych i łagodzenie protekcjonizmu przyczyni się do wzmocnienia silnej pozycji Europy Środkowej i Wschodniej, co z kolej spowoduje, że stanie się ona bardzo dobrym wsparciem konkurencyjności, rozwoju całej Unii Europejskiej”.

Kwestie bezpieczeństwa


Premier Mateusz Morawiecki poinformował także, że jednym z kluczowych tematów rozmów w Davos były kwestie dotyczące m.in. bezpieczeństwa energetycznego, związanego z inwestycją Baltic Pipe i kwestią budowy gazociągu Nord Stream 2. Szef polskiego rządu podkreślił, że kluczowym zadaniem, stającym przed nim w Davos, było szukanie sojuszników w wyzwaniach współczesnego świata i Europy, m.in. takich jak bezpieczeństwo na styku Rosja-Ukraina i Nord Stream 2.

Dodał, że dyskusje dotyczyły także inwazji rosyjskiej na Ukrainie, porozumień mińskich oraz wielu innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem w kontekście uchodźców, migrantów. Jak zaznaczył premier „to jest obszar w którym chcemy odgrywać pozytywną rolę i przedstawiliśmy naszą bardzo aktywną propozycję w zakresie niesienia, tym bardzo biednym ludziom pomocy w miejscach z których przebywają do Europy”.

Światowe Forum Ekonomiczne


48. Światowe Forum Ekonomiczne we szwajcarskim Davos rozpoczęło się 23 i potrwa do 26 stycznia 2018 r. Uczestniczą w nim liderzy światowej polityki, szefowie najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów oraz szefowie wielu organizacji pozarządowych.


/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL