2018-01-16

Uhonorowanie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Krzysztof Szczerski – Szef Gabinetu Prezydenta RP – wziął udział w uroczystej ceremonii wręczenia medali i dyplomów honorowych Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uroczystość została zorganizowana przez Ambasadę Izraela w Warszawie, we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Zamkiem Królewskim. Ambasador Izraela w Polsce, Jej Ekscelencja Anna Azari, wręczyła odznaczenia na ręce rodzin Bohaterów.

Odznaczeni zostali: Wiktoria i Jan Ciurlikowie, Karolina Denkiewicz, Adam Rysiewicz, Helena i Aleksander Styś oraz ich dzieci Janina Gołębiowska, Leokadia Wojtkowska i Antoni Styś, Natalia Szczekało oraz jej synowie Ivan i Aleksander Szczekałło, Aleksandra i Kazimierz Woroszyłło, Stanisław Wolski, Marta Kielak, Franciszka Sętkowska, Maria i Adam Świąder.

Od 1963 r. specjalna komisja Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje medale i dyplomy „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczenie to oddaje hołd Bohaterom, którzy bezinteresownie, a więc wyłącznie z humanitarnych pobudek, narażali swe życie dla ratowania skazanych na Zagładę Żydów. Wśród wszystkich odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, największą liczbę stanowią Polacy”.

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL