2018-01-16

Warszawa. Miejskie oko pilnuje i pomaga.Monitoring wizyjny to obok Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Centrum Zarządzania Kryzysowego i straży miejskiej element warszawskiego systemu bezpieczeństwa.

Mieszkańcom z reguły kojarzy się z tylko z widocznymi na ulicach kamerami. W rzeczywistości to skomplikowany, niewidoczny dla oczu przechodnia, system złożony z kilometrów światłowodów, serwerów, kamer, rejestratorów oraz tego co najważniejsze - operatorów.

W stołecznym Zakładzie Obsługi Systemu Monitoringu - nadzorowanym przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – operatorów jest blisko 200. Pracując na 8-godzinnych zmianach przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku obserwują warszawskie ulice dbając o nasze bezpieczeństwo. Centra oglądowe, w których dyżurują operatorzy zlokalizowane są w komisariatach i komendach stołecznej policji, dzięki czemu przepływ informacji pomiędzy operatorem, który zauważy zdarzenie, a oficerem dyżurnym, który dysponuje załogę policji, jest bardzo szybki.

Jednym z operatorów jest pan Grzegorz, który na początku stycznia tego roku, tuż po godzinie 1 w nocy, zaobserwował próbę włamania i sforsowania drzwi wejściowych do jednej z warszawskich firm. Operator zgodnie z obowiązującą procedurą powiadomił oficera dyżurnego policji. Policja podjęła interwencję. Po zatrzymaniu okazało się, że sprawca oprócz próby włamania dopuścił się również innych przestępstw. W ten sposób pracują operatorzy miejskiego monitoringu, obserwując selektywnie obrazy z blisko 400 kamer, by w razie zauważonego naruszenia porządku prawnego na ulicach Warszawy powiadomić oficera dyżurnego policji lub straż miejską.

Kamery rejestrują różnego rodzaju zdarzenia, w tym przestępstwa związane z bójkami i pobiciami, rozbojami i kradzieżami, a także wykroczenia związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, czy naruszaniem przepisów ruchu drogowego.

W przestrzeni miejskiej (naziemnej, podziemnej, mobilnej) funkcjonuje 13 922 kamer. W 2017 r. w efekcie pracy operatorów zgłoszonych zostało 9 189 zdarzeń, w tym: 4 484 do policji i 4 465 do straży miejskiej.

/fot.arch.redakcji/

/ um.warszawa.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL