2018-01-16

Lekarz medycyny pracy i specjalista z BHP usłyszeli korupcyjne zarzuty.Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Postępowanie zostało zainicjowane materiałami operacyjnymi.

Zatrzymane zostały dwie osoby

W dniu 11 stycznia 2018 roku funkcjonariusze KWP w Gdańsku Wydziału do Walki z Korupcją zatrzymali na terenie Gdyni dwie osoby: kobietę w wieku 73 lat oraz mężczyznę w wieku 29 lat.

Jak ustalono kobieta, która jest lekarzem specjalistą z zakresu medycyny pracy, w zamian za korzyść majątkową, bądź jej obietnicę, wystawiała zaświadczenia o zdolności pracownika do określonej pracy. Zawierały one informacje o badaniu lekarskim, którego faktycznie nie przeprowadzano.

Zatrzymany mężczyzna pośredniczył w kontaktach pomiędzy osobami zainteresowanymi uzyskaniem takiego zaświadczenia, a lekarką. Przekazywał jej pieniądze, bądź ich obietnicę oraz odbierał od niej zaświadczenia. Dodatkowo sam, będąc specjalistą z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w zamian za korzyść majątkową potwierdzał odbycie przez pracownika szkolenia, którego rzeczywistości nie przeprowadził.

Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator zarzucił kobiecie popełnienie 9 czynów polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mającej znaczenie prawne i w zamian za korzyści majątkowe (art. 228 par. 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).

Podejrzana odmówiła złożenia wyjaśnień.

Mężczyźnie prokurator zarzucił popełnienie 9 czynów polegających na udzielaniu korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa oraz 9 czynów polegających na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mającej znaczenie prawne i w zamian za korzyści majątkowe (art. 229 par. 3 kodeksu karnego i art. 271 par. 3 kodeksu karnego).

Podejrzany złożył wyjaśnienia.

Zarzucone podejrzanym przestępstwa korupcyjne zagrożone są karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL