2018-01-10

Odpowiedzą przed sądem za wyłudzenie kredytów wartych 27 milionów złotych.Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy obszerny, liczący prawie 400 stron, akt oskarżenia przeciwko Bożenie W. oraz 17 innym osobom. Zostały one oskarżone między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie kredytów i leasingów w oparciu o nierzetelne i podrobione dokumenty oraz pranie brudnych pieniędzy.

Oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, art. 270 par. 1 kodeksu karnego, art. 286 par. 1 kodeksu karnego, art. 297 par. 1 kodeksu karnego i art. 299 par. 1, 5 i 6 kodeksu karnego.

Na czym polegał przestępczy proceder

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że w latach 2009 - 2010 między innymi na terenie Bydgoszczy, Poznania, Wałbrzycha, Piły oraz Grudziądza poszczególni członkowie grupy, w ramach podziału ról, wyszukiwali osoby zwane „słupami". Przygotowywane były dla nich nierzetelne i podrobione dokumenty niezbędne do zawierania umów z wybranymi instytucjami kredytowo-leasingowymi - głównie zaświadczenia o fikcyjnym zatrudnieniu i osiąganych dochodach oraz sfałszowane historie rachunków bankowych). Osoby te następnie przedkładały te dokumenty w banku i zawierały umowy kredytowo-leasingowe.

W procederze brały udział także osoby związane zawodowo z branżą bankową, w tym była Naczelnik Wydziału Bankowości Osobistej i Prywatnej Banku PKO SA. I Oddział w Bydgoszczy.

Łączna kwota oszacowanych strat, obejmujących wyłudzone kredyty, wyniosła 27 milionów złotych.

Zarzuty przedstawiono ponad 100 osobom

Spośród osiemnastu oskarżonych osób cztery wyraziły wolę tzw. dobrowolnego poddania się karze. Jedna z nich wyraziła wolę poddanie się karze w wymiarze 1 roku i 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Oskarżony będzie także musiał naprawić wyrządzoną zarzuconymi mu czynami szkodę.

Jest to kolejny akt oskarżenia będący efektem prowadzonego od kilku lat, złożonego przedmiotowo i podmiotowo śledztwa. W jego toku zarzuty przedstawiono łącznie ponad 100 osobom zaangażowanym w przestępczy proceder. Ponad 60 z nich usłyszało już prawomocne wyroki skazujące.

W sprawie tej zabezpieczono majątek o łącznej wartości około 21 milionów złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL