2018-01-09

Ponad 31 mln zł na remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich.Ponad 31 mln zł otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie na realizację projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. 8 stycznia 2018 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał dyrektorowi MNK dr hab. Andrzejowi Betlejowi umowę o dofinansowanie tego projektu ze środków europejskich.

Projekt zgłoszono do naboru w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich będzie kosztować 43 539 102,20 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 31 079 937,93 zł.

Zakres prac:

Wykonanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz oraz wielobranżowego projektu budowlanego.
Przeprowadzenie prac budowlanych, dostosowawczych i wykończeniowych przestrzeni muzealnych w zabytkowym Pałacu (przeprowadzone zostaną m.in. prace budowlane, instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne, montaż wyposażenia wystawy oraz systemu radio-monitoringu warunków klimatycznych).
Zakup wyposażenia AV i IT niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej.
Przeprowadzenie prac konserwatorskich obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich, w tym zakup specjalistycznego wyposażenia.
Digitalizacja obiektów ekspozycyjnych z kolekcji Czartoryskich wraz z zakupem infrastruktury sprzętowej.
Przygotowanie nowej ekspozycji (wystawy stałej) wraz z programem edukacyjno-kulturowym.
Działania PR i promocyjne oraz zadania związane z zarządzaniem i rozliczeniem projektu
Projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz dla Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

W sierpniu 2017 w wyniku rozstrzygnięcia dwuetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie został wybrany projektant – firma Art. FM z Krakowa, która obecnie pracuje nad przygotowaniem projektu będącego podstawą realizacji inwestycji. Prace projektowe potrwają do końca stycznia 2018 roku, a następnie przeprowadzone zostanie postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy prac wykończeniowych, a także na dostawę i montaż wyposażenia ekspozycji.

Koncepcja ekspozycji i aranżacji wnętrz autorstwa biura ART FM oparta została na dwóch podstawowych założeniach: utrzymaniu unikatowego charakteru tradycyjnego Muzeum i wzbogaceniu oraz uwspółcześnieniu wystawy – w możliwie najmniej inwazyjny sposób – o nowoczesne techniki ekspozycyjne.

Zakończenie projektu (zakończenie prac konserwatorskich oraz digitalizacji zbiorów) przewidziano na koniec grudnia 2020 r. natomiast uroczyste otwarcie nowej ekspozycji w odrestaurowanym Muzeum Czartoryskich zaplanowano już na grudzień 2019 r.

/fot.arch.redakcji/

/ www.mkidn.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL