2018-01-06

Premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z premierem Bułgarii Bojko Borisowem.W rozmowie telefonicznej 5 stycznia szefowie rządów Polski i Bułgarii omówili relacje bilateralne między państwami. Premierzy zgodzili się, że relacje dwustronne są bardzo dobre i opierają się na wzajemnym zrozumieniu oraz dobrej współpracy w różnych sferach.

W kontekście relacji między Warszawą, a Brukselą premier Borisow powiedział, iż "Polska jest państwem bardzo ważnym dla Unii Europejskiej" oraz ponownie podkreślił, że jedność stanowi właściwą drogę dla Unii Europejskiej. "Nie przypadkiem motto bułgarskiej prezydencji brzmi W jedności siła. Jest to lekcja, której nauczyliśmy się z naszej wspólnej historii. Jako kraj sprawujący przewodnictwo w Radzie, Bułgaria będzie działać na rzecz porozumienia i jedności Unii" - dodał Borisow.

Rozmowa dotyczyła także priorytetów bułgarskiej Prezydencji w Radzie UE. Premier Borisow zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na szczyt UE – Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w Sofii 17 maja. "Debata na temat przyszłości Europy jest związana z debatą na temat integracji europejskiej państw regionu, ich włączenia w bliższą współpracę z UE, stabilności, dobrobytu i przestrzegania wartości Wspólnoty" - zaznaczył Borisow.

Premier Mateusz Morawiecki i premier Bojko Borisow omówili również perspektywy zacieśnienia współpracy w sferze turystyki. W okresie styczeń-listopad 2017 r. Bułgarię odwiedziło blisko 400 tys. polskich turystów, co stanowi wzrost o 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r. Odnotowano również wzrost liczby bułgarskich turystów przebywających w Polsce – o 35,3% w tym samym okresie.

/fot.arch.redakcji/

/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL