2017-12-22

Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO."Wielka Brytania jest w procesie Brexitu, to nie oznacza, że opuszcza Europę. Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, ale nadal będzie naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO" – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na wspólnym spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May z polskimi i brytyjskimi żołnierzami i weteranami.

Wspólne spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa

"Podczas tych konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w tematach dotyczących obronności, mówiliśmy praktycznie takim samym językiem o bezpieczeństwie, o wspólnym wysiłku militarnym, obronnym dla utrzymania pokoju w Europie i na świecie" – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

"Wielka Brytania jest w procesie Brexitu, ale to tak - jak pani premier podkreśla i co mnie niezmiernie cieszy – nie znaczy, że opuszcza Europę. Wielka Brytania wychodzi z UE, ale Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO i strukturach zapewniających bezpieczeństwo w ramach polityki obronnej i zagranicznej" – podkreślił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z szefową rządu Zjednoczonego Królestwa rozmawiał o współpracy w ramach NATO, ale również dwustronnej w sferze polityki obronnej. Podkreślił, że Polska i Wielka Brytania, obok 3-4 innych państw, w pełni spełniają wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.

Szef rządu wyraził zadowolenie, że "mogliśmy dopomóc w rozmowach i negocjacjach, żeby PESCO, czyli stała strukturalna współpraca w zakresie przemysłów obronnych i w zakresie obronności, była otwarta również dla współpracy z Wielką Brytanią".

Według premiera Mateusza Morawieckiego nie ma niczego ważniejszego od bezpieczeństwa. "Dlatego mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, układają się dzisiaj nasze relacje" – powiedział. Podkreślił, że podejmowane są konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii, Europie i światu.
Historia łączy Polskę i Wielką Brytanię

Zdaniem premier Theresy May wspólna historia pokazuje, że możemy wiele osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu naszych krajów i narodów.

"Sam fakt, że nasi żołnierze spotykają się tu dzisiaj z nami w obecności weteranów II wojny światowej, bohaterskich żołnierzy, jest dla nas zaszczytem. W ramach wojsk sojuszniczych walczyliście ramię w ramię na wszystkich frontach Europy, walczyliście za wolność Europy. Dziś chcemy wam wszystkim za to podziękować" – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki "cały szlak bojowy w czasie II wojny światowej i to, co Wielka Brytania robiła w mrocznych czasach komunizmu, zwłaszcza poprzedniczka pani premier – Margaret Thatcher – w latach 80-tych, były dla nas nadzieją na odzyskanie wolności i niepodległości". Szef rządu podkreślił, że współpraca między naszymi krajami, która była naznaczona krwią wielu tysięcy polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, znacznie przyczyniła się do obrony Wielkiej Brytanii w 1940 roku. "Wszystkie te czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy je wspólnie z naszymi sojusznikami" – dodał.

Premier Morawiecki przypomniał, że jeden z polskich weteranów – Franciszek Kornicki –w plebiscycie odbywającym się w Zjednoczonym Królestwie został wybrany na bohatera, który ma symbolizować centrum Royal Air Force. Szef rządu podczas swojego wystąpienia oddał jemu i jego towarzyszom broni najwyższy honor i cześć.

/fot.arch.redakcji/

/ premier.gov.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL