2017-12-20

Minister Szczerski spotkał się z doradcą Prezydent Litwy ds. zagranicznych.Wizyta Prezydenta RP na Litwie, sytuacja mieszkających tam Polaków, kwestia relokacji uchodźców oraz bezpieczeństwo i współpraca energetyczna - to główne tematy spotkania Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z doradcą Prezydent Litwy ds. zagranicznych Nerijusem Aleksiejunasem.

Ministrowie omówili szczegóły zbliżającej się wizyty Andrzeja Dudy na Litwie, która wiąże się z uroczystymi obchodami 100. rocznicy Odrodzenia Państwa Litewskiego. Politycy wiele miejsca poświęcili również sytuacji Polaków mieszkających na Litwie.

Potwierdzili także wspólne stanowisko dotyczące braku akceptacji dla programu kwotowej relokacji uchodźców. Zaznaczyli, że zarówno Polska, jak i Litwa są gotowe są do solidarnego uczestniczenia w procesie rozwiązywania tego problemu angażując się w inne działania. Omówiono też priorytety Warszawy i Wilna w kształtowaniu nowej perspektywy budżetowej UE.

W dziedzinie obronności, strony potwierdziły potrzebę utrzymania, podczas przyszłorocznego szczytu NATO, jednolitego stanowiska państw regionu w kwestii zagrożeń płynących zarówno z kierunku wschodniego, jak i południowego.

Także w kontekście bezpieczeństwa rozmówcy z optymizmem odnieśli się do planów rozwijania zainaugurowanej niedawno, stałej współpracy strukturalnej w ramach UE (PESCO), widząc w niej istotną rolę dla wszystkich państw członkowskich.

Ministrowie omówili też perspektywy pogłębienia współpracy energetycznej, szczególnie w ramach projektów związanych z Inicjatywą Trójmorza, w tym kwestie silniejszego związania Litwy i innych państw bałtyckich z systemami przesyłu energii wykorzystywanymi w państwach Europy Zachodniej. Minister Szczerski podkreślił, że Polska podziela troskę Litwy dotyczącą standardów bezpieczeństwa dla jądrowych źródeł energii. (KP)

/fot.arch.redakcji/

/ Prezydent.pl /herb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL