2017-11-30

Zarzuty i areszt dla sprawców uprowadzenia dla okupu mieszkanki Bielska Białej.Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie uprowadzenia mieszkanki Bielska Białej w celu uzyskania okupu.


reklamaSprawcy podali się za funkcjonariuszy Policji

W śledztwie ustalono, że do zdarzenia doszło 13 listopada tego roku. Trzech zamaskowanych mężczyzn, podających się za policjantów, zatrzymało do fikcyjnej kontroli drogowej 43-letnią mieszkankę Bielska Białej. Następnie kobieta została obezwładniona i przewieziona do jednego z domów na terenie tego miasta. Jeszcze tego samego dnia porywacze wysłali do rodziny ofiary wiadomość z żądaniem okupu.

Uprowadzona kobieta była przetrzymywana przez porywaczy przez 4 dni. W tym terminie członkowie bliskiej rodziny uprowadzonej kobiety przekazali porywaczom żądaną kwotę okupu. Kobieta została uwolniona.


reklamaProkurator ogłosił podejrzanym zarzuty

Wskutek intensywnych czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalano, że sprawcami uprowadzenia są: Grzegorz P, Janusz C. i Sławomir G. Byli oni wcześniej znani Policji, bowiem w przeszłości byli zaangażowani w szereg przestępstw, m.in. pobicia, rozboje czy obrót narkotykami.

Sprawcy zostali zatrzymani. Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych oraz wynajętego domu, w którym przetrzymywana była uprowadzona kobieta, ujawniono i zabezpieczono hełmy, kominiarki oraz odzież imitującą policyjny mundur, a także telefony, z których korzystali porywacze. W garażu na terenie posesji znajdował się również samochód, którym przewożona była porwana kobieta. Odzyskano również część pieniędzy przekazanych w ramach okupu. Ukrywał je jeden z zatrzymanych mężczyzn.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty. Jeden z nich, który podczas zatrzymania staranował policyjny radiowóz, usłyszał również zarzuty za ten czyn.

- Na wniosek prokuratury Sąd tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych na okres 3 miesięcy – poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej Beata Marczak – Zastępca Prokuratora Generalnego.


reklamaZostała utworzona specjalna grupa

Działania zmierzające do uwolnienia uprowadzonej kobiety i zatrzymania sprawców przestępstwa prowadzili policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Utworzona została specjalna grupa dowodzona przez CBŚP, składająca się z najbardziej doświadczonych policjantów, specjalizujących się w takich sprawach. Oprócz policjantów z CBŚP i KWP w Katowicach, w akcji brali udział także policjanci z Komendy Głównej Policji, Komend Wojewódzkich Policji z Opola, z Krakowa, z Kielc, z Wrocławia, z Radomia oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Od początku w sprawę zaangażowani byli prokuratorzy ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Wyjaśniając okoliczności sprawy prokuratorzy oraz policjanci współpracowali także z policjantami z Czech i Słowacji.

- Zatrzymanie porywaczy było niezwykle profesjonalną akcją grupy niemal 200 policjantów. Efekt tej pracy to ponad 1000 zabezpieczonych śladów – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej nadinsp. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji.

Obecna na konferencji Beata Marczak – Zastępca Prokuratora Generalnego podziękowała Policji i prokuratorom za wzorową współpracę, która została nawiązana od początku sprawy i doprowadziła do uwolnienia uprowadzonej kobiety, której nic się nie stało i szybkiego zatrzymania sprawców.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.plherb

TOPORTAL jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z redakcją dostępny TUTAJ

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałóww oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.
Copyright © 2010-2018 TOPORTAL